Медитація онлайн: відчуйте ефективність релаксації

Медитація – один з найбільш ефективних способів досягти емоційного балансу, позбутися стресів, неприємних відчуттів, фізичного болю, віднайти душевний спокій. Її часто радять як оздоровчу практику, бо вона до снаги будь-кому. Якщо ви лише починаєте або хоче дізнатися більше про види та техніки медитації, плануєте опанувати їх, на сторінці «Медитація онлайн» ми зібрали для вас рекомендації та поради.

Коли та для чого можна застосовувати медитацію

У сучасній науці медитацію розглядають вже не як релігійну практику, а як дієвий інструмент самоконтролю. Науковці, які досліджують медитацію, виокремлюють кілька видів ментальних вправ, покликаних розв’язати певну проблему або ввести у той чи інший стан. Приміром є:

  • релаксація для усунення стресу;
  • для відпочинку та медитація для сну;
  • досягнення поставленої мети;
  • підвищення мотивації та пізнання себе;
  • духовні практики.

Якою б не була мета, у всіх є спільна риса: аби почати сеанс, слід усамітнитися. Ніхто й ніщо не має відвертати від концентрації, бо йде складне та особливе налаштування роботи мозку. Найкращим часом для цього є ранкові години. Якщо ж треба не зібрати думки докупи, а, навпаки, розслабитися після напруженого дня, – ввечері перед сном.

Як медитувати: підготовка до практики та її види 

Існують чіткі правила підготовки до медитації та її проведення:

  1. Вибрати тихе місце та позбутися зовнішніх подразників таких як телефон, телевізор, комп’ютер. За бажання допускається тиха й спокійна музика.
  2. Встановити для себе час, упродовж якого триватиме сеанс. Попервах достатнім буде концентруватися 5–10 хвилин.
  3. Влаштуватися зручно, тіло має бути в розслабленому стані, поза не має значення.

Наступний етап – починати правильно дихати (глибокий вдих і повільний видих з максимальною увагою до свого стану та відчуттів). Після кількох циклів ваш мозок може почати гру наввипередки. Різні думки або їх залишки захочуть відвернути вашу увагу – відпустіть їх (залежно від виду медитації), спробуйте розчинитися в потоці енергії або максимально сконцентруватися.

З таймером – по завершенні часу, слід розплющити очі, спробувати проаналізувати свої відчуття та стан. У разі коли тіло заніміло, можна трохи потягнутися. Залежно від виду медитації різнитимуться й візуалізації, які можна брати собі в помічники.

Найчастіше застосування медитації – для отримання внутрішнього спокою та підвищення зосередженості.

Рекомендації щодо вибору відповідної техніки медитації для конкретних потреб

Антистрес. Якщо ваша мета – зняти стрес, уявляємо себе в тихому місці, де нічого не тривожить, де є лише ви та Природа: море, берег океану, ліс, гори.

Результат. У випадках, коли треба побороти страх перед важливою подією, можна програти її основні моменти, а саме: як ви долаєте найскладніші кроки, запитуючи, де криються ваші ресурси.

Усвідомлення. Цей вид позбавляє нас надокучливих думок, зупиняє їх, переводячи людину зі стану «міркую» у стан «відчуваю».

Духовна медитація. Тут працюють слова, які повторюються. На кшталт молитви або саме читання духовних текстів. Це час єднання з божественним, Вищими силами, Космосом, Абсолютною Істиною.

Окремо слід окреслити дихальні вправи й техніки. Їхній зміст полягає у вмінні пристосуватися до свого ритму, навчитися спостерігати за плином думок без турботи про них самих та про їх зміст. Тобто дати мозку повністю звільнитися від нашарувань, дозволити самостійно (без нашого втручання) опрацювати інформацію, ухвалити єдине правильне рішення.

Отже, медитація може допомогти:

  • поліпшити самосвідомість,
  • відчути більше співчуття до себе та інших,
  • покращити уважність.

Усього налічують до 40 різних практик у двох категоріях: для зняття напруги та для підвищення уважності. Розглянемо кожну з них детальніше.

Медитації для релаксації в сучасному світі

Внутрішній баланс і позитивне мислення – ключ до успіху. Але віднайти його у шаленому ритмі життя дедалі складніше. Навчити, як позбутися негативних думок, знизити рівень нервовості та вийти з депресивного стану, у тому числі зумовленого безперервним потоком інформації, за якою наш мозок не встигає, допомагають ментальні вправи. Це не магія й не чаклунство. Зміни, які відбуваються в нашому тілі, цілком реальні та доказові.

Стресом керує гормон кортизол. За будь-якої небезпеки, навіть уявної, його рівень підвищується. Ми відчуваємо в цей момент прискорене серцебиття, наші руки пітніють, м’язи напружуються, тиск йде вгору. Що далі? При систематичному перебуванні у стресових ситуаціях знижується всмоктування кальцію, виникає ризик остеопорозу (руйнація кісток), гірше засвоюється колаген, який відповідає за молодість шкіри та суглобів, – організм прискорено старіє. Так узагальнено проявляється руйнівна сила стресів.

Еле їх можна побороти. Приміром, проста медитація перед сном – підрахунок корівок, овечок тощо (концентрація на образі). Під час практики вся когнітивна діяльність тут звужується до однієї думки. Інші варіанти – виголошення мантр (звукова словоформа на санскриті), що сприяє виникненню відчуття умиротворення, або концентрація на процесі дихання, з якою простіше опанувати себе при стресі.

Як виклики стресу та напруги можна подолати за допомогою медитації

Вплив медитації на організм людини почали вивчати в 60-х роках XX століття. Задля фіксації того, що відбувається в мозку під час вправ, залучити обладнання для магнітно-резонансної діагностики. Нині відомо про такі результати: виникають зміни в активності лобової (працює з осмисленою поведінкою) та тім’яної (обробляє інформацію від органів чуття) ділянок, у таламусі (ретранслює сенсорні та рухові сигнали до кори головного мозку, регулює свідомість, сон та настороженість), у ретикулярній структурі (фільтрує подразники, які йдуть від спинного мозку). Всі вони пригальмовуються:

  1. Під час медитації лобова частина мозку стає неактивною.
  2. Знижується потік інформації через таламус.
  3. Тім’яна ділянка сповільнює обробку сигналів.
  4. Ретикулярна структура розслабляється.

Відбувається також збільшення сірої речовини у мозку, чим покращується якість його роботи у літніх людей, призводячи до більшої емоційної стабільності та енергійності в цілому. Вдається пригнітити «Я»-центр, активність якого не дозволяє жити в моменті, а веде до постійного перебирання подій минулого чи турботи про майбутнє. Поліпшити увагу та фокус під час виконання тих чи інших дій.

Онлайн-медитації 

На сайті «Тареус» у доступній та зручні формі відвідувачі можуть почати займатися медитацією під керівництвом професійних консультантів. Щоби потрапити на онлайн-курс, слід зареєструватися на платформі та вибрати собі коуча, з яким будуть відбуватися ментальні сесії. За бажанням є пропозиції різних технік і видів практичних занять, календарного графіка та тривалості сесій.

Проведення парних медитацій (з наставником) важливе для початківців, адже тут можна знайти необхідну підтримку, особливо коли не все вдається з першого разу. З часом, коли «в руках» будуть надійні інструменти, на шляху духовного розвитку та підвищення самосвідомості все менше траплятиметься перешкод, наближаючи вас до головної мети – стійких змін зі знаком «плюс» у мисленні та почуттях. Це все приведе у гармонію ваші дух, тіло, логіку та емоції.

Розпочати

Інші статті

Що таке безумовне кохання?
Що таке безумовне кохання?
Ви стара душа?
Ви стара душа?
Як долати труднощі в житті
Як долати труднощі в житті
Живі Сеанси проти ШІ
Живі Сеанси проти ШІ